Ја виде со друго момче и ја уби на брутален начин (видео)

Кристина Ортиз-Лозано (28) беше пронајдена мртва во нејзината куќа со 23 убодни рани, а нејзиното поранешно момче Абделазиз Ел ecециуи Урзат денес беше осуден за убиство.

Тие биле во врска 12 години, а тој го извршил убиството во септември 2019 година во Саутемптон кога видел дека таа излегла на состанок со друго момоче.

Снимките од безбедносните камери од кафулето каде што Кристина се состануваше со Винсент, кого го запознала на популарната мрежа Тиндер, го забележаа нејзиното поранешно момче како ја демнее.

Винсент, момчето на Кристина кое оди на состанок еден месец по раскинувањето со Абделазиз, и раскажало на полицијата дека забележал дека „ја сменила бојата кога го видела, како да е исплашен од ѕверот“ и веднаш му рекла да излезе од кафулето.

Додека се враќале, таа му објасни дека го видела своето поранешно момче на кое му било забрането да и се приближува бидејќи и порано ја малтретирал.

Тој ги следел кога излегле од кафулето, а откако таа стигнала до куќата, тој ја нападнал и ја избодел 23 пати со кујнски нож. Кристина имала убодни рани на градите, стомакот, вратот и одбрамбени рани на рацете.

Винсент истрчал кон соседите и ги замолил да повикаат полиција. Кога упаднал во куќата, ја затекнал Кристина како лежи, додека тој бил над неа, држејќи ја раката околу вратот.

– Клекна над неа и ја задржа, како да сакаше да ја задуши или да ја задржи на подот. Таа веќе беше мртва, рече тој.

Обвинетиот првично го негираше убиството, велејќи дека тој бил на антидепресиви и дека таа всушност го прободела со нож.

По двонеделно судење, поротата го прогласи за виновен за убиството на неговата љубов од детството.

Обвинителот го опиша убиецот како љубоморно поранешно момче кое бесно ја нападнал девојка, само затоа што излегла со друго момче.

Испитувањето беше спроведено преку Интернет, поради КОВИД-19 вирусот.