КАМЕРАТА СНИМИЛА КИДНАПИРАЊЕ НА ДЕТЕ: Киднаперот го украл детето од креветчето, а потоа започна трката со времето (ВИДЕО)

Полицијата во Австралија успеа, по шест часа интензивно пребарување, да најде 20-месечно момче кое маж го украде од неговиот дом во неделата пред зори.

Маж со маска и ракавици околу 4 часот наутро влегол во куќата на децата во Бризбејн, а тој го извадил детето од креветчето и побегнал.

Дедото забележал дека момчето исчезнало, кој случајно станал и видел дека вратата од детската соба е ширум отворена.

Влегов во собата и видов дека детето не е во креветчето – рече дедото.

Безбедносните камери во куќата го снимиле моментот на киднапирање, а веднаш било издадено „amber alert“, па полицијата за рекордно време тргнала во потрага по исчезнатото дете.

Момчето било пронајдено по шест часа во куќа на околу осум километри од неговата семејна куќа. За среќа, детето не било повредено, а полицијата го уапсила мажот (31) под сомнение дека го киднапирала детето.

Според австралиските медиуми, мажот на рочиштето тврдел дека има шизофренија и дека слуша гласови. Веднаш му беше одреден притвор.

Очувот на децата за медиумите потврди дека момчето е добро и дека повторно е во прегратките на неговите најблиски.

Благодарност до сите граѓани кои веднаш реагираа на „amber alert“ и ни помогнаа. Нашиот син е добро, тој не е повреден. Ние сме многу потресени и не знаеме како и зошто се случи ова. Во куќата имаше неколку деца. Не знаеме зошто го зеде, бараме одговори – рече очувот.

Тој посочи дека семејството го познава човекот кој го киднапирал нивното дете.

Го запознавме пред неколку месеци, тој изгледаше како добра личност – кратко рече очувот.

Дедото вели дека сè уште не може да се смири заради се што се случило.

Треперам кога ќе помислам дека странец влегол во нашата куќа додека децата спиеле … Мислам дека е прашање на денови кога ќе се иселиме од оваа куќа – рече дедото.