Михаил (35) силувал и задавил девојче (9) со жица : Педофилот бил осуден на една година затвор (ФОТО)

Михаил Туватин (35) од Русија е осуден на доживотен затвор откако ја силувал и убил деветгодишната Лиза Киселова.

Туватин го пресретнал девојчето во октомври минатата година на пат кон училиште. Мајката Јелена ја придружувала Лиза тоа утро, како и сите други, нивниот стан бил само пет минути пешачење од училиштето. Сепак, детето никогаш не пристигнало на час. Мајката чекала да се врати дома, таа дури и се јави на неколку нејзини другарки кога видела дека доцни, а потоа дознала дека Лиза не дошла ни на училиште.

Исчезнувањето било пријавено во полиција, организирано било масовно пребарување, а граѓаните го пронашле телото на детето во гаража.

Таа била задавена со жица, а обдукцијата покажала дека претходно била силувана. Неколку дена подоцна, полицијата го пронашла осомничениот за ова дело. Михаил наскоро бил уапсен. Додека тој бил однесен во притвор, повеќе од 200 граѓани се обиделе да го скршат комбето и да го линчуваат педофилот, но полицијата некако успеала да ги задржи.

Повеќекратен повратник

При утврдување на доживотен затвор, судот во Русија го зел предвид фактот дека силувачот Михаил бил повратник, кој претходно нападнал деца. Тој бил осуден во 2005 година на една година затвор за секс со девојка (12). Штом тој билослободен од затвор, изврши ново кривично дело, а потоа и друго.

Кога ја видел „светлината“ на денот во 2010 година, тој веднаш нашол нова жртва. Потоа силувал и ограбил девојка (23), по што повторно бил осуден на неколку години затвор.

Долго време не тргнал во потрага по нова жртва. На судниот ден, тој чекал пред гаражите на станбениот блок што се наоѓал на патот на Лиза за училиште. Кога ја видел девојката, тој само ја зграпчил и ја одвлекол во гаражата. Таму ја мачел и ја нападнал, а потоа ја задушил со жица.

Семејството и граѓаните не се задоволни од пресудата за убиството на Лиза. Минатата година тие потпишаа петиција, која стигна и до рускиот претседател Владимир Путин, во која бараат да се воведе смртна казна за педофилите.