Многу ми е тешко: Некој по грешка ја прогласи мојата ќерка за мртва

Дваесетгодишната Тимеша Бошамп, која беше прогласена мртва во нејзиниот дом во предградието на Детроит, ги отворила очите за време на подготовките за балсамирање.

Да бидам потполно искрен, тие се подготвуваа да ја отстранат крвта од мртвото тело, со цел да го заштитат трупот од распаѓање, изјави за медиумите Џефри Фигер, адвокат ангажиран од семејството Бошамп.
Противпожарната служба на Саутфилд соопшти дека е вмешана во бизарна секвенца на настани во неделата, кои започнаа кога беше повикана екипа на брза помош да и помогне на 20-годишната жена која не покажувала знаци на живот.

Брзата помош се обидела 30 минути да ја врати во живот и се консултирала со лекар во централата, која „ја прогласила жената мртва врз основа на медицинските информации што ги добила“ од местото на настанот, соопштија пожарникарите.

Канцеларијата на главниот патолог за округот Оукланд изјави дека телото може да биде предадено на семејството без обдукција.

Потоа дојде неверојатен пресврт. Еден час откако била пренесена во погребниот центар „Џејмс Х. Кол“ во Детроит, таа била решена да оживее.

Персоналот на центарот утврдил дека дише и повикале брза помош.

Само што тие ја отворија пластичната кеса за да ја подготват за балсамирање, таа ги отвори очите“, рече семејниот адвокат.
Бошамп беше во критична состојба во понеделникот, изјави Брајан Тејлор, портпарол на медицинскиот центар во Детроит.
За мене е многу тешко. Некој погрешно ја прогласи мојата ќерка за мртва, рече мајката Ерика Латимор.