ШОКАНТНО ВИДЕО: Маж заразен со Ковид-19 умира во тоалет во болница!

Министерот за надворешни работи Луиџи ди Мајо изјави дека здравствената криза е надвор од контрола во тој трет по големина град во Италија и истакна дека сликите на пациентот, кој бил пронајден мртов во болницата, се шокантни.

Снимките на еден постар човек кој страда од коронавирус, кој умира во тоалетот во болница во Неапол, стана вирален во Италија, а генералниот директор на болницата Џузепе Лонго рече дека е жално што ваквите настани се предмет на експлоатација.

Според АНСА, мажот бил лекуван од вирусот корона во болницата Кардареjа, но причината за неговата смрт е непозната, иако се сомнева дека имал срцев удар.

Според извор од болницата, некој влегол во тоалетот за да се слика, додека вработените не биле таму бидејќи барале носилка за телото. Генералниот директор на болницата, Џузепе Лонго, рече дека е жално што ваквите настани се предмет на експлоатација, чија цел, како што рече, е да се конструираат страшни и опасни предлози во јавното мислење, пренесува АНСА.

Тој додаде дека е отворена истрага за да се открие кој ја направил снимката. Обвинителството денес нареди изолација на телото на мажот и ги потврди обвинувањата дека најверојатно доживеал срцев удар.

Министерот за надворешни работи Луиџи ди Мајо изјави дека здравствената криза е надвор од контрола во тој трет по големина град во Италија и истакна дека сликите на пациентот, кој бил пронајден мртов во болницата, се шокантни.

Тој додаде дека локалните агенции мора да обезбедат средства за своите граѓани.

“Ситуацијата во Неапол и многу други области на Кампанија е надвор од контрола. Централната влада мора да интервенира бидејќи нема повеќе време”, рече Ди Мајо, цитиран од Ројтерс.

Лекарите во Неапол во средата изјавија дека ситуацијата во градските болници е пред колапс, како и во многу други низ целата земја. Бројот на лица заразени со вирусот корона од почетокот на пандемијата во Италија во средата надмина еден милион. Вкупно 42.953 лица починаа од ефектите на вирусот корона досега во Италија.

Извор: corriere.it