Забременила ДВАПАТИ, во рок од ТРИ НЕДЕЛА! Лекарот се шокирал кога го видел УЛТРАЗВУКОТ! (ФОТО)

Ребека Робертс (39) беше прилично изненадена на ултразвучниот преглед во 12-та недела од бременоста. Била бремена, а потоа лекарот открил уште едно бебе. Тој и рече дека очекува „близнаци“.

Отпрвин бев целосно збунет. Се прашував како пропуштив друг плод. Сфатив дека не е моја вина, па се чувствував полесно – изјави гинекологот др. Дејвид Вокер за „Good Morning America“.

Робертс го кажа своето искуство на Instagram. Во неа се случи феномен наречен суперфетација. Може да се случи кога јајце клетка ќе се ослободи од јајниците, откако жената е веќе бремена и ќе биде вградена покрај првиот ембрион во матката.

Суперфетацијата е неверојатно ретка. Истражувањата покажуваат дека може да се појави кај една од неколку милиони бремености. Помалку од 10 такви случаи се пријавени во медицинската литература.

Постојат ситуации во кои жените имаат овулација двапати во ист циклус или жени кои овулираат кога веќе биле бремени – објасни д-р Мари Џејн Минкин од универзитетот Јеил.
Според истражувањето објавено во „Journal of Reproduction & Sexual Health“, суперфетација може да се појави и ако жената има две матки.

Робертс ги роди своите близнаци на 17 септември 2020 година. Момчето Ноа во 33-та недела од бременоста, а девојчето Розали во својата 30-та недела. Ноа тежеше две кила, а Розали едно.

Моите бебиња се вистински чуда“, напиша таа во изјавата откривајќи дека станала мајка.
Ноа по три недели беше отпуштен од одделот за интензивна нега, а Розали помина 95 дена во болницата. Дојде дома пред Божиќ.