Забава

Две математички задачи кои измачија многумина: Обидете се и вие (ВИДЕО)

Една едноставна математичка задача беше објавена на страницата Genius Puzzles, која предизвика жестока дискусија на социјалните мрежи, само затоа што луѓето не ги следеа...
Задачата изгледа многу едноставно, но сите добиваат различен резултат

Задачата изгледа многу едноставно, но сите добиваат различен резултат

Оваа задача ги подели мислењата меѓу корисниците на друштвените мрежи. Наизглед е едноставна, но сепак сите добиваат различно решение. Бидејќи луѓето на различни начини...
ТЕСТ: Само 1% од луѓето можат да ги пронајдат патката, лилјакот и пеперутката – Дали сте и вие еден од нив?

ТЕСТ: Само 1% од луѓето можат да ги пронајдат патката, лилјакот и пеперутката –...

Внимателно погледнете ја следната фотографија. На истата се сокриени лилјак, пеперутка и патка. Само 1% од луѓето успеваат во овој креативен тест, а дали...

Само 1 од 1.000 луѓе може да ја реши оваа загатка: Дали сте вие...

Како и многуте останати логички загатки, така и оваа на прв поглед делува едноставна, но… Како што тврдат авторите на оваа загатка, ова е краток...
Детективска загатка: Кој го ограбил шефот и ги земал парите?

Детективска загатка: Кој го ограбил шефот и ги земал парите?

Оваа загатка ќе ја тестира вашата интелигенција и способност за донесување на логични заклучоци. Загатката гласи вака: Жена била на забава, а кога се вратила дома...
ГЛЕДАТЕ ЧОВЕК ИЛИ КУЧЕ? Вирална фотографија се шири на Интернет, мислењата се ПОДЕЛЕНИ! (ФОТО)

ГЛЕДАТЕ ЧОВЕК ИЛИ КУЧЕ? Вирална фотографија се шири на Интернет, мислењата се ПОДЕЛЕНИ! (ФОТО)

Фотографијата се шири на социјалните мрежи и не гледаат сите исто Денес целиот свет зборува за фотографија направена на снег, на која се гледа како...
Загатка која го „полуде светот“ – мажите имаат минимална шанса да ја решат

Загатка која го „полуде светот“ – мажите имаат минимална шанса да ја решат

Целта во сето ова, како што наведуваат експертите, е да се докаже дека машкиот и женскиот мозок функционираат различно. Оваа загатка значајно се разликува од...
Само 1% од луѓето гледаат животно на сликата: Дали сте вие еден од нив?

Само 1% од луѓето гледаат животно на сликата: Дали сте вие еден од нив?

На првпоглед се чини дека е тоа слика од старец, но ако погледнете малку подобро, ќе забележите дека не е баш така. Само еден...

Математички проблем што ги мачи корисниците на социјалните мрежи: Дали ќе го решите?

Математичките проблеми честопати ги разбрануваат социјалните мрежи, а причината е најчесто фактот дека многумина од нас ги заборавиле законите што ја регулираат оваа наука. Затоа,...

РЕШЕТЕ ГО ТЕСТОТ И ДОЗНАЈТЕ ДАЛИ СТЕ ПСИХОПАТ: Можеби резултатите ќе ве изненадат или...

Ако некогаш сте се запрашале дали имате психопатски црти, овој тест заснован на скалата за самооценување на Левенсон ќе ви помогне да откриете. Важно е...

Најново

Хороскоп

Дневен хороскоп за 01 Март (понеделник)

ОВЕН ЉУБОВ: Важно е да не пропуштите некои нови или интересни настани кои влијаат на вашето емоционално задоволство. Покажете благодарност за она што го добивате. РАБОТА:...
Неделен Хороскоп

Неделен хороскоп 08.02 – 15.02.2021

ОВЕН ЉУБОВ: Ако сте во долга врска, ќе имате потреба од повеќе дружење. На вашата драга личност тоа не мора секогаш да и се допаѓа...
error: Content is protected !!