Оваа билка убива дури 86% од ќелиите на ракот на белите дробови

pixabay

Ракот на белите дробви се смета за еден од најголемите предизвикувачи на смрт. Тој зема повеќе животи од ракот на дебелото црво, градите и панкреасот заедно. Од 75 до 80% од случаите на рак на белите дробови, водат потекло од ракот познат како немикроцелуларен карцином на белите дробови (NSCL).

Студијата објавена во магазинот “Pub Med” покажува дека магдоносот може да се користи како лек против оваа болест, благодарение на својата супстанца Апигенин, која има способност да ги убива ќелиите на ракот и тоа дури до 86%.

Покрај магдоносот има и неколку други намирници кои исто така содржат апигенин, а тоа се целер, кромид, портокал, оригано, коријандер, чај од камилица и црно вино.

Меѓутоа апигенинот најконцентриран е во магдоносот, па поради тоа најчесто се препорачува во борбата против ракот.

Чајот од магдонос се подготвува така што околу 15 грама корен од магдонос се сече на коцки, потоа се додава 2 децилитри врела вода и се вари околу 5 минути. Се остава да седи 15 минути, а потоа се цеди, а за да може да се придобијат сите лековити својства потребно е да се пие по 3 чаши на ден.

Во алтернативната медицина, магдоносот се смета за најдобар лек за отстранување на песок и камен во бубрегот и успешно ги решава уринарните проблеми. Се препорачуваат чаеви од корен и листови од магдонос.