ДРАМА ВО АМЕРИКА: Ја убил колешката, па три месеци се преправал на телефон дека е таа, само еден збор го издал!

Американецот Ли Родарт Џуниор (35) од предградието на Џексонвил, Флорида, минатата недела се обиде да се самоубие во затвор на југот на САД.

Родарт го пронашле затворските чувари во бесознание и само благодарение на брз повик од неговиот цимер, животот на Ли бил спасен. Од затворот велат дека откако влегол во него минатата година, не можел да се помири со фактот дека ја убил Савана Голд (25), девојкатта во кое бил смртно вљубен, пишува „Action News Jax“.

Во 2017 година, Ли Родарт, кој беше осуден на 40 години затвор за убиство, се обиде да стапи во контакт со Савана, колешка од работа која не ги негуваше истите чувства кон него, иако еднаш прифати флерт.

Колку беше поупорен кон неа, толку повеќе и опаѓаше трпението, па затоа беше груба кон Ли во неколку наврати. Го обзеде моментот кога ја виде како влегува во автомобилот со непознат маж еднаш после работа.

Тој сфатил како да ја ликвидира – ја вовлекол во својот автомобил, со цел наводно еднаш по работното време да ја вози до блиската продавница. Наместо да оди со неа во продавницата, тој продолжи по планот ладнокрвно да ја убие.

Ли ги зеде работите на Савана, како торбата и мобилниот телефон, додека телото го оставаше во бага7никот. Бидејќи живеешла сама, односно нејзиното семејство беше во друга американска држава, тој знаеше дека никој нема да ја провери веднаш. Тој исто така знаеше дека Савана е во помалку контакт со нејзините родители, па реши да се преправа дека е таа.

Првиот повик, брзо го одбил, пишувајќи дека е во гужва. Потоа им испратил порака дека и е доста од работата што ја работи и дека ќе си даде оставка и ќе паузира од сè. Тој, во име на Савана, секако, побарал никој да не го вознемирува во наредниот период.

Тогаш тој одлучи да се ослободи од телото на Савана, па го изгоре во напуштен автомобилски отпад. Потоа, по некое време, тој во нејзино име напиша дека се сретнала со некого и дека сега е среќна со таа личност. Тогаш Ли Родарт направи голема, кардинална грешка!

Братот на Савана ја погледнал таа порака и им рече на своите родители дека не ја напишала таа, затоа што таа не се изразува така и дека има правописна грешка.

„Ми рече:„ Еј, сите, јас заминувам со мојот дечко, не можам повеќе да продолжам со ова срање, сакам да побегнам брзо“. Таа никогаш не го употребува тој непостоечки израз „Побегнам брзо“ и никогаш не пцуе во пораки. „Знаев дека нешто не е во ред“, рече братот на Савана пред „Florida Times Union“ три месеци по нејзиното исчезнување.

Гледајќи преку медиумите дека „обрачот“ се затега и дека само неколку дена беа во прашање пред полицијата да го фати и да го најде нејзиното тело, самиот Родарт се пријавил и го признал убиството за да избегне доживотен затвор.

Очигледно дека сè уште е вљeубен во неа, поради можното каење, Родарт, како што спомена на почетокот на приказната, се обиде да си го одземе животот и моментално е под надзор на лекар во посебна установа.