Силувал жени во тоалети: Репрезентативец на Сиера Леоне осуден на десет години затвор

Фудбалскиот репрезентативец на Сиера Леоне и поранешен голман на Бристол Сити, Алхај Сесај е осуден на 10 години затвор за силување и обид за силување во тоалетите во ноќните клубови!

Ова не е прв пат Сесај да биде уапсен, бидејќи нешто слично се случи во јули 2019 година, кога тој зароби жена во тоалетот и се обиде да ја силува. Жртвата потоа успеа да се ослободи и да повика помош, што на крајот заврши со апсење на голманот на местото на настанот.

Сега Алхај ги следел жените што оделе во тоалетот, а потоа насилно се обидел да влезе. Сепак, камерите го снимиле неговото дело, и поради тоа, тој исто така морал да оди на суд.

Сесај беше осуден за едно силување, како и за двата обида за силување, а две различни жени се надеваат на тоа, беше речено на судењето во Бристол.

Судијата во овој случај рече дека Алхај бил „силувач и сексуален предатор“ и дека со неговите постапки значително биле повредени двете жртви, од кои едната претрпела и тешка психолошка тортура.

Сакам да и оддадам почит на нивната неверојатна храброст затоа што тие ги пријавија овие злосторства извршени против нив, како и за давање клучни докази на суд и поддршка на нашата истрага, што резултираше со затвор на овој опасен сексуален престапник, кој го чека долга затворска казна – рече Тоби Хејс, судијата во овој случај.