УШТЕ ЕДНА ЖРТВА НА TIKTOK ПРЕДИЗВИК: Со врвка се обидел да се задуши, неговиот брат го најде на подот од бањата

12-годишно момче од Колорадо наводно останало во кома откако користело врвка за чевли во „предизвикот за гушење“, што ги тера луѓето да се задушат се додека не ја изгубат свеста.

Џошуа Халесиус, кого неговиот брат близнак го најде во несвест на подот од неговата бања на 22 март, иако во кома од тогаш е прогласен за мртов – а лекарите му рекоа на семејството да се подготви за најлошото, објави „Fox 19“.

Тој е борец. Го гледам како се бори. Се молам за него секој ден, рече таткото Зерихун.

Шокантно е да го гледам како лежи на креветот, рече тој. Ги молев, клечејќи на подот, да му дадат малку повеќе време, не се откажувам од него. Ако само се откажам од него, се чувствувам како да се оддалечувам од мојот син”.

Семејниот пријател Хурит Иитаев за „Denver Chanel“ изјави дека „тој не може да ги опише тагата и уништувањето. Никој не можеше да замисли дека ова ќе се случи со 12-годишно дете“.

Во понеделникот вечерта, неколку десетици пријатели, роднини и соседи се собраа во Детската болница во Колорадо, Аурора, за да се молат за чудо.

Родителите на Џошуа рекоа дека момчето често користело социјални мрежи, што му помогнало да учи и да стекне врски со нови страсти како што се готвење, гитара и глума. Тој беше изложен на позитивните аспекти на социјалните медиуми и технологијата, но исто така беше изложен на нивните опасности, велат тие.

Ова е нешто што треба да им се даде на децата како предупредување – да бидат посоветувани. Бидејќи ова е сериозна работа, изјави неговиот татко за каналот Денвер.
Тоа воопшто не е шега. И може да се однесувате како некој да држи пиштол. Ова е колку е опасно, додаде тој.

„Предизвикот за гушење“ е во тренд на апликациите на социјалните мрежи како што е TikTok.

Џошуа има љубов кон луѓето што не би ја очекувале од дете. Бидејќи бил многу мал, тој секогаш изразувал сочувство кон другите, изјави за „CBS4“ претставник на семејството.

Тој ќе се молеше за болни луѓе, се залагаше за другите што беа малтретирани на училиште и вежбал реанимација во случај кога некогаш ќе треба да спаси нечиј живот, додаде претставникот.