УЖАСНО! И ГО ИСЕКОЛ ВРВОТ НА НОСОТ: Напаѓач со нож исекол продавачка по лице! (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Непознат напаѓач со нож расекол продавачка по лице во бутик во Њујорк. Застрашувачките видеа покажуваат како маж случајно влегува во мал бутик „Големото јаболко“ – и потоа ја напаѓа продавачката која била сама во продавницата преку шалтерот и ѝ го исекол лицето, односно ѝ го отсекол врвот на носот.

Напаѓачот носел брендирана црна тренерка „Adidas“ со пурпурни и портокалови ленти на рацете – тој беше снимен на надзорните камери што ги сподели полицијата во Њујорк додека лежерно одеше низ улиците во петокот по 15:40 часот.

Застана да погледнал низ излогот, зачекорил внатре за да разговара лежерно со продавачката Дестени Кабрера, која не го познавала, соопшти полицијата. Најпрво ги држел рацете во џебовите, а потоа, по неколку секунди разговор, одеднаш ја нападнал преку шалтерот – сечејќи ѝ го лицето на 22-годишната девојка, што јасно се гледа од видеото што го сподели продавницата.

Тој ме праша дали знам кој е тој, и јас реков дека не знам, изјави Кабрера за WPIX11 од нејзиниот кревет во болницата во Харлем.
Потоа ме пресече и истрча. Целиот врв на носот ми беше целосно расечен – рече таа.

На видеото се гледа како напаѓачот се сопнува додека бегал од продавницата, а потоа истрчал по улицата. На видеото објавено од продавницата се гледа како Кабрера стои во шок – додека крвта ѝ тече од лицето по нејзината рака.

Таа беше пренесена во болницата во Харлем во „сериозна состојба“ – објави полицијата – „и таа отиде директно на операција со цел да си го врати носот.
За малку ќе го изгубев животот, но благодарна сум и благословна што сум жива! – објави Кабрера на социјалните мрежи.

Моето закрепнување е повеќе од обична реконструкција на носот, станува збор за неможност за спиење, бидејќи го гледам лицето на тој човек. Станува збор за постојано будење ноќе и кошмари затоа што тој момент повторно и повторно ви се повторува – додаде таа. Пријателите исто така најави кампања за собирање средства преку Интернет за жртвата, пишува NYP.

Поради фактот што бев сериозно повредена, ќе ми требаат повеќе реконструкции, напиша таа, „со веќе собрани повеќе од 15.500 американски долари“.

Дефинитивно беше насочен кон моето лице, рече Кабрера за WPIX11.

Не знам зошто некој би го сторил тоа, тешко ми е да дишам, рече таа.

И покрај тоа што ѝ бил непознат, истиот човек бил фатен како излегува од продавницата точно една недела порано – кога неговата жртва не била таму затоа што и било роденден, рекоа Кабрера и нејзиниот шеф.

Минатиот петок, тој помина пред продавницата неколку пати и всушност се приближуваше до излозите за да погледне внатре како да бара некого, а потоа ќе се оддалечи – продавницата објави на социјалните мрежи со повеќе видеа.

Засега правиме се што е во наша моќ да го лоцираме овој криминалец – напиша управител на продавницат за нападот.

Засега не е познат мотивот за нападот, соопштија полициски извори.