Се разбудил во 4 часот наутро и почувствувал пиштол на челото: Крадецот ја барал најлудата работа за него

Полицијата во округот Мичиген, Хаутон, имаше полн раце во средата наутро и бараше низ предградието крадци на мачиња.

52-годишен маж од градот Калума во четири часот наутро пријавил дека бил „посетен“ од крадец кој од него побарал да ме предаде две мачиња од неговата куќа.

Почувствував цевка на челото. Се разбудив и ја погледнав смртта во очи. И тогаш едно лице со маска ми рече да му ги дадам момашните мачиња во торба.

Знаел дека ги имам, очигледно и дека се расни. Отпрвин мислев дека некој се шегува со мене. Му дадов едно, молејќи го да го задржам другото и што е најинтересно, тој се согласи. Но, веднаш го пријавив во полиција, рече неименуван човек, пренесува „Daily Star“.

По неколкучасовно пребарување, полицијата пронашла маж во друг град во областа, но без мачето.

Жал ми е што изгубив едно, но барем имам уште едно. Не се плашам ако повторно ќе дојде пред мојата врата. Веќе инсталирав систем за безбедност и можам да го повикам обезбедувањето за една минута, рече човекот.