Сурови изјави на свекрви: Чудно е што е со тебе, порано подобро бираше жени!

Сурови изјави на свекрви: Чудно е што е со тебе, порано подобро бираше жени!
Сурови изјави на свекрви: Чудно е што е со тебе, порано подобро бираше жени!

Иако има прекрасни свекрви кои неизмерно им помагаат на своите снаи, им готват ручек, чуваат деца и ги прифаќаат како ќерки – овде не станува збор за нив

Ниту свекрвите и снаите не се во конфликт со карактеристиките од филмовите, но факт е дека дури половина од жените имаат некаков проблем со мајката на својот партнер.

Иако има прекрасни свекрви кои неизмерно им помагаат на своите снаи – не станува збор за нив. Од посесивна и со многу лични потреби, до онаа што знае најдобро – откријте ги најлудите изјави и постапки на свекрвите за кои се жалеле анонимни снаи на Интернет:

Случај со балерината

Свекрва: Многу ми се допаѓаат балерините. (гледа балет на телевизија)

Снаа: Да, тие се многу убави. Свекрва: Дали како дете танцуваше балет?

Снаа: Не, за жал, не.

Свекрва: Да, така и си мислев.

Снаата замолкна и размисли што треба да значи тоа.

Прашањето за интелигенција

Свекрва: Дали сакаш фудбал? (таа и нејзиниот сопруг редовно ја гледаат играта).

Снаа: Не навистина, има и други спортови што ги сакам.

Свекрва: Фудбалот го сакаат интелигентни луѓе.

Бременост, бременост, бременост …

Свекрва: Изгледаш бремено. Дали си бремена? Може да бидеш бремена! Кога планирате деца? Сакам внуци, ќе ви помогнам, ќе се вселам кај вас и ќе се грижам за нив додека сте на работа.

Снаа: Имам ендометриоза, мажите имаат шанса да забременат. Размислуваме и за посвојување.

Свекрва: Ако беше вистинска, ќе се разведеше од мојот син и ќе му дадеш шанса да има свои деца.

Лошо влијание

Зборувавме за нешто и го кажав зборот „лезбејка“ пред свекрвата и двегодишното девојче. Таа полуде и почна да вика: „Тоа дете ќе стане хомосексуалец поради вашето лошо влијание и спомнувањето на вашиот збор „геј“!“

Пријатели на Фејсбук

Таа објави видео за вежбање на мојот ѕид на Фејсбук. Под него, напиша дека сега немам повеќе оправдувања што не го симнав салото што ми остана од породувањето.

Никако не може да прифати

Свекрвата му напиша писмо на нејзиниот син внимателно да размисли дали е грешка свадбата на една недела пред венчавката. Дотогаш, бевме заедно шест години. На свадбата плачеше како да е погреб и замина без на никој да каже ништо и возеше до дома седум часа. Не разговаравме една година се додека таа не ми се извини. Денес имаме некаква врска. Кога ја покануваме на ручек, таа ми испраќа порака во стилот – се гледаме во 17 часот, сакам да јадам супа и домашни колачи. Се преправам дека сум луда, па дури и ако веќе имам подготвена супа, нема да и ја сервирам.

Потсетување за поранешните

Седевме во куќата на свекрвата и мојот сопруг спомена дека не се сеќава кога точно последен пат ги посетил родителите во август, дека тогаш била убава природа. Свекрвата брзо скокна и рече: Ох, се сеќавам, тогаш кога дојдовте тука со Мишел. Како е таа? Навистина ми недостасува … Дали сè уште ме слушате? Поздрави ја од мене, таа беше толку убава – гледајќи во мене цело време.

Обично паѓа на поинакови …

Првиот пат кога се запознавме: Свекрва: Чудно што не си црвенокоса, тој обично паѓа на црвенокосите.

Снаа: Тоа е навистина чудно. И јас исто така, обично си паѓам на црвенокосите.

Не е тој виновен, ти си ти

Откако сопругот ме изневери и решив да се разведам, свекрвата, која дотогаш не ме сакаше, одеднаш сакаше да го спасиме бракот, веројатно во страв од каква проститутка ќе донесе сега. Сепак, објаснете ми како треба да се спротивставам, бидејќи сигурно го натерав некако да ме измами (така ми рече свекрвата, јас сум била крива).

Кој видел пицата за вечера?

Таа наврати непоканета кај нас, како што ја вадев пицата од рерна, па љубезно ѝ реков дека дојде во вистинското време за вечера. Дали имате пица за вечера? (рече со превртување на очите). Јас правам пица само ако сум навистина убава тој ден.

Не ги туркај моите внуци!

Непосредно пред породувањето, додека јас лежев на болничкиот кревет и чекав, таа дојде да ме посети. Син ми некако се сврте и ме избоде под ребрата, па затоа се пожалив на болка и ја ставив раката преку тој дел. Таа започна хистерично да вика „не го туркај мојот внук!“ па целиот болнички персонал ме погледна со сожалување.

Не смееш да се занемариш

Денот кога се вратив дома по породувањето, таа ме фати за стомак, ме потресе и ми рече: “од ова треба да се ослободиш до летото. Никој не сака запоставени жени!”.

Извор: zenskimgazin.mk