Имате забен камен? Пред да одите на стоматолог, испробајте го ДОМА ова ПРИРОДНО решение

Денес, голем број луѓе се прашуваат како да се ослободат од каменецот дома? Особено ги загрижува оние луѓе кои не можат да си дозволат скапи услуги на стоматолог.

Едно од средствата со кои може да се отстрани каменецот е кора од млади гранки од орев.

Содржи цело складиште на хранливи материи! Овој производ има својство на омекнување на структурата на забниот камен и го олеснува неговото отстранување.

Како да се ослободите од каменецот
50 гр кора од млади гранчиња од орев
200 мл вода

Подготовка
Темелно измијте ги младите тенки гранчиња ореви. Излупете ја кората, изрендајте ја и додадете ја со чаша ладна вода. Ставете ја кората во сад со вода на шпоретот, загревајте го на тивок оган. Кога ќе почне да врие, оставете го да се впие на тивок оган уште 15 минути.

Готовиот пијалок треба да се користи на овој начин: натопете четка за заби во неа, а потоа мијте ги забите 2-3 минути. Оваа постапка мора да се повтори 2 пати на ден во текот на 2 месеци. Исто така, овој пијалок обезбедува добра превенција од болести на устата.